فناوری نوین انتقال و توسعه فیبر نوری در ایران

Post 1 of 9
فناوری نوین انتقال و توسعه فیبر نوری در ایران

فناوری نوین انتقال و توسعه فیبر نوری در ایران

در ایران با توجه افزایش درخواست سرویسهای IT همچون خدمات الکترونیک بانکی ، اطلاع رسانی سازمانها و شرکت های خدماتی ، شبکه های اطلاعاتی مراکز علمی و فرهنگی و بطور عمده ارتباطات شبکه های اینترنتی بصورت صدا، تصویر و دیتای مورد استفاده شرکتها های خصوصی و مشخصا خدمات دولت الکترونیک ، این نیاز را ایجاد نمود که باید در گسترش شبکه ها و بهره گیری از امکانات فیبر نوری در سطح کشور باید تصمیمات موثر تری انجام پذیرید.

بررسی ها ی تاریخی نشان می دهد فن آوری FTTH(Fiber To The Home) از دهه 80 مراحل تحقیقاتی و اجرای آزمایشی را در کشور های اروپایی آغاز نموده است و با توجه به گسترش و توسعه سرویس ها و سیستم های اجرایی در حوزه IT در بین سالهای 2004 تا 2008 میلادی در کشورهای پیشرفته که عمدتا مبتنی بر بهره گیری از توانایی های خاص فیبر نوری بوده مثل سرویس های پیشرفته شبکه  INTERNET ، خدمات مخابراتی با سرعت بالا (High speed Telecommunication) یا استفاده از شبکه  تلویزیون هوشمند (IP-TV & Cable TV)که مورد درخواست روز افزون مشترکان در منازل و همچنین شرکتها و ادارات خصوصی و دولتی قرار گرفت، که این مهم نیاز به استفاده از پهنای باند (Bandwidth)بیشتر را طلب میکرد و مشخصا با روشها و شیوه های  گذشته با وجود هزینه های اجرایی زیاد و مدت زمان اجرای طولانی بسیار ناکارآمد و غیر ممکن می نمود، لذا با بکارگیری و پیاده سازی تکنولوژی FTTH در کشور های اروپایی همچون هلند، دانمارک، سوئد و… انقلابی در عرضه اینگونه خدمات و در پی آن افزایش تعداد مشترکان  و بالا رفتن سطح خدمات مبتنی بر فیبر نوری را بدنبال داشت.

FTTX

در کشور ایران نیز همچون بسیاری از کشور های در حال توسعه استفاده از بستر فیبر نوری بصورت سنتی و بدون مطالعات استرتژیکی و فقط بجهت رفع نیاز های آن مقطع زمانی می باشد که بطور عمده در ارتباط با شبکه های مخابراتی بمنظور پاسخگویی به نیازهای در خواستی مشترکان تلفن بوده است و بندرت در ارتباط با ارائه خدمات مولتی مدیا و سرویسهای مربوطه قرار گرفته است.

شیوه اجرا بگونه ای است که توان افزایش و توسعه شبکه فیبر نوری بسختی امکان پذیر و بسیار پر هزینه بوده. با گذشت زمان و افزایش تقاضای متقاضیان در خصوص بهره گیری از سرویسهایی همچون ADSL در حوزه خصوصی و همچنین در گستره دولتی بمنظور کنترل و نظارت شهری امکانات وایرلس و بستر فیبر نوری اجرا شده توسط شرکت مخابرات ایران، پاسخگو نیاز های روزافزون موجود را نداده و همچنین ارائه پهنای باند کم در سرویسهای ADSL و تراکم شدید متقاضیان در مناطق مختلف نیز یکی دیگر از مواردی است که نیاز به تغییر روشی بنیادی در اجرای بستر سازی شبکه فیبر نوری را شامل می گردد.

در شیوه سنتی بستر سازی فیبرنوری، تعداد محدودی فیبر را می توان بکار گرفت و برای افزایش آن می بایستی عملیات حفاری را مجددا انجام داد که این نکته با توجه به امکانات مورد استفاده در شهرهای بزرگ چندان منطقی و دارای صرفه اقتصادی نیست، چرا که عملیات حفاری جدای از صرف هزینه های سنگین، تبعاتی را از جمله ترافیک شهری، احتمال آسیب به تاسیسات خدمات شهری از قبیل آب، برق و گاز و غیره را دربر خواهد داشت و مهمتر اینکه سرعت اجرا در مقایسه با تکنولوژی های نوین بسیار کند و ناکارآمد می باشد.

 در این بین سازمانهایی همچون شهرداری تهران که متولی اجرای خدمات شهری مثل نظارت تصویری ترافیک شهری است که این امر را توسط یکی از شرکتهای تابعه خود بنام شرکت کنترل ترافیک تهران بانجام می رساند را موظف به برداشتن اولین گام های توسعه شبکه فیبرنوری را در سطح شهر نموده است.

تجربه کشورهای دیگر در دنیا خصوصا در اروپا نشان داده که انتخاب فن آوری FTTx راه حل منطقی و اقتصادی است بمنظور ارائه گسترش سریع شبکه فیبر نوری در شهر های بزرگ و کوچک، در نتیجه بکارگیری بهینه از سرویسهای مربوطه(دیتا، صدا و تصویر) با استفاده از پهنای باند زیاد که موجبات انتقال اطلاعات با سرعت بیشتری را فراهم ساخته است.

گسترش و استفاده از تکنولوژی FTTx امکاناتی را فراهم ساخته تا سازمانهایی از قبیل شهرداری ها  یا شرکتهای نفتی در ایران را به این فکر افتاده اند تا از شبکه ای مستقل و بدون وابستگی به ارگان یا سازمان دیگری خدمات IT پر سرعت خود را در اختیار مجموعه های تحت امر و شرکت های تابعه خود قرار دهند.

فعالیت شرکتهای خصوصی که این گونه تکنولوژی را در مجموعه توانایی های بالفعل خود دارند قابل توجه بوده و این شرکتها با برگزاری سمینارهای تخصصی FTTH در شهرستانها سعی در گسترش و ایجاد نیاز در بین سازمانها و ارگانهای دولتی و همچنین شهرداریهای استان های مختلف نموده که با استقبال خوبی از طرف مسئولین مربوطه مواجه شده و به این ترتیب افق های روشنی در توسعه و بکارگیری از تکنولوژی FTTH نمودار می گردد .

گسترش شبکه فیبر نوری و ارائه خدمات مربوطه تا سطح منازل و سازمانها و مراکز بزرگ اداری -تجاری با بکار گیری فن آوری FTTH خود ابزاری است برای گسترش فرهنگ استفاده از امکانات پیشرفته IT که در جهان به امری معمول و ضروری تبدیل گشته است.

در ایران، ما هنوز در آغاز راه هستیم لذا بهینه نمودن شیوه های سنتی و تبدیل و استفاده از آخرین دستاوردهای ارایه گردیده در فناوری FTTH لازم الاجرا و اجتناب ناپذیر می باشد. درهمین ارتباط رسیدن به استاندار های موجود در دنیا فعالیت و تلاشی مضاعف را می طلبد تا آگاهی های تکنیکی و برنامه ریزی های اقتصادی برای بکارگیری از این تکنولوژی فراهم گردد.

این مطلب توسط مسئول فنی سایت نوشته شده است.